Bottles, Jars and Jugs
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square Wide-Mouth HDPE Bottles with Closure: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easily fill and pour with square, wide-mouth bottles, featuring uniform walls that are resistant to splitting or puncturing.
| Shape | Square |
|---|---|
| Description | Wide-Mouth Square Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Square Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Closure Liner | Unlined |
| Graduated | No |
| Certifications/Compliance | Manufactured in compliance with ISO 13485:2016 quality requirements. Bottles and Closures meet the requirements of 21CFR177.1520 for food and beverage use, USP Class VI. |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Closure Type | Screw Cap |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Square Narrow-Mouth HDPE Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conserve space with these square, narrow-mouth HDPE bottles that are chemically and break resistant, as well as economically priced for a wide range of lab uses.
| Shape | Square |
|---|---|
| Description | Narrow-Mouth Square Bottle |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Includes | Leakproof polypropylene screw closures |
| ACT Label | Yes |
| Product Type | Square Narrow Mouth Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Certifications/Compliance | USP Class VI, FDA - 21 CFR |
| Closure Color | Natural, translucent |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| Graduations | Yes |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Straight-Sided Wide-Mouth Polycarbonate Jars with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect and store pastes, solids, specimens and lab supplies in these clear, straight-sided wide-mouth PC jars, which are high impact-resistant and extremely versatile.
| Shape | Round |
|---|---|
| Product Type | Straight-sided Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 4 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
Thermo Scientific™ Security-Snap™ Coliform Polypropylene Water Sample Bottle: Sterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Conduct analysis of drinking water with this secure, sterile bottle that meets all EPA requirements for microbiology sample containers.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Diameter (English) | 1.81 in. |
| Transparency | Translucent |
| Diameter (English) Inner | 1.75 in. |
| Description | Security-Snap bottle |
| Capacity (English) | 4 oz. |
| Color | Natural |
| Capacity (Metric) | 120 mL |
| Certified | Sterile |
| Diameter (Metric) Inner | 4.5 cm |
| Volume (English) Brim | 4.73 oz. |
| Material | HDPE |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Sterile |
| Volume (Metric) Brim | 140 mL |
| Capacity | 4 oz., 120 mL |
| Diameter (Metric) | 46 mm |
| Packaging | Case of 250 |
| Level | Certified |
| Certifications/Compliance | Certified Sterile |
| Closure Color | Natural |
| Certification Parameters | Sterile |
| Height (English) | 3.74 in. |
Thermo Scientific™ Wide-Mouth HDPE Packers without Caps: Bulk Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose HDPE wide-mouth packers for your general-purpose container needs. Sold in bulk, unassembled and unprocessed, these containers are ready for your own cleaning procedure and assembly, with caps purchased separately.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | HDPE Packer |
| Color | Natural |
| Certified | None |
| Level | Unprocessed |
| Material | HDPE |
| Certifications/Compliance | None |
| Sterility | Non-sterile |
| Certification Parameters | None |
Thermo Scientific™ Wide-Mouth HDPE Packers with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Choose these containers for collecting water, leachate, and other liquid, semi-liquid, or viscous samples to be analyzed for inorganic trace analytes.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | HDPE Packer |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Foam/LDPE |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Boston Round Narrow-Mouth Amber Jugs with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect water samples for a variety of organic and inorganic target analytes where light protection is required with these narrow-mouth, amber jugs with closure.
| Diameter (English) Inner | 1 in. |
|---|---|
| Description | Amber Glass Jug |
| Replacement Closure | B167-3830BL |
| Closure Size | 38-430 mm |
| Product Type | Jug |
| Mouth | Narrow |
| Color | Amber |
| Diameter (Metric) Inner | 2.5 cm |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Closed-top Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Narrow-Mouth Glass Septa Bottles with Open-Top Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Apply EPA Volatile Organic Analysis (VOA) methods when using these narrow-mouth, type III soda-lime glass septa bottles, which are are available as clear or amber.
| Product Type | Sample Bottle |
|---|---|
| Mouth | Narrow |
| No. per Case | 12 |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Open Top Cap |
| Closure Material | Polypropylene with PTFE/Silicone Septum |
Thermo Scientific™ Wide-Mouth Short-Profile Clear Glass Jars with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collect soil, sludge, waste and water samples for a variety of organic and inorganic target analytes with these wide-mouth, short-profile clear glass jars with closure when light protection is not required.
| Description | Clear Glass Short Jar |
|---|---|
| Product Type | Jar |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | Glass (Type 3) |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Closed-top Cap |
| Liner Material | PTFE |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth EP Tox/TCLP Bottle Made With Teflon™ FEP, includes PFA-lined Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Teflon™ EP Tox/TCLP Bottles can be used at high and low temperatures for trace metal analysis and applications with organic solvents.
Thermo Scientific™ Nalgene™ Fluorinated Wide-Mouth HDPE Bottles with Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Substitute costly fluoropolymer containers with these fluorinated wide-mouth HDPE bottles for improved barrier properties and reduced solvent absorption and permeation.
| Shape | Round |
|---|---|
| Description | Wide Mouth Bottle |
| Product Type | Wide Mouth Bottle |
| Mouth | Wide |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Translucent |
| Graduated | No |
| Material | Fluorinated HDPE |
| Certifications/Compliance | USP Class VI; FDA - 21 CFR |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Fluorinated Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
Thermo Scientific™ HDPE Jugs with White LDPE Foam-Lined Polypropylene Screw Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pour higher volume samples more easily with these HDPE jugs that meet or exceed EPA performance-based standards for metals, cyanide and fluoride.
| Transparency | Translucent |
|---|---|
| Shape | Round |
| Description | HDPE Jug |
| Replacement Closure | 067-3800WBP |
| Closure Size | 38-400 mm |
| Color | Natural |
| Closure Liner | Foam/LDPE |
| Packaging | Case of 6 |
| No. per Case | 6 |
| Material | HDPE |
| Closure Color | White |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Wide-Mouth Straight-Sided PMP Jars with White Polypropylene Screw Closure
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect against breakage and contamination with museum-quality PMP jars that lose only 2% of formaldehyde per year.
| Includes | Screw Closure |
|---|---|
| Shape | Round |
| Mouth | Wide |
| Color | Clear |
| Material | PMP |
| No. per Pack | 4 |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Clarity | Clear |
DWK Life Sciences Wheaton™ Clear Straight-Sided Jars with TFE-lined Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for soil sampling and environmental applications
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | PTFE |
| Material | Soda Lime Glass |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Jars with Cover
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store and transport solids with these polypropylene jars that are chemically compatible with a wide range of lab materials.
| Includes | Cover |
|---|---|
| Shape | Round |
| Product Type | Jar |
| Color | Translucent |
| No. per Case | 6 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 |
| Closure Type | Lid |
| For Use With (Application) | Storage and Transport |
| Clarity | Translucent |